Atentati serb që tronditi Zagrebin dhe mbarë komunitetin Shqiptarë të Kroacisë

Milan Šufflay (1897-1931)

Plot 91 vite më parë, armiqtë e vranë Dr. Milan Shuflaj.
Kujtojmë me nderim historianin dhe albanologun kroat, Dr.Milan Šufflay (Milan Shuflaj) i lindur në Lepoglavë, më 9 nëntor 1879, vrarë nga dora kriminale serbe, më 19 shkurt 1931 në Zagreb.
Shuflaj ishte një nga personalitetet më të mëdhenj të shkencës dhe albanologjisë. Me dokumente dhe fakte ai argumentoi prejardhjen tonë të lashtë, shumë shekuj para se të dyndeshin sllavët në trojet tona.
Pas shumë peripecish për t’u pajisur me pasaportë, Dr. Milani mbërriti në Shqipëri, më 12 janar të vitit 1931. U vra mizorisht, një ditë pas kthimit nga Shqipëria, duke lënë pas shumë studime të papërfunduara në dorëshkrim, një pjesë e të cilave ruhet në Arkivin Shtetëror të Kroacisë në Zagreb.
I përjetshëm kujtimi për Dr. Milan Shuflaj në zemrën e Kombit Shqiptar!

Nga: Elida Jorgoni
MEDIA INDEPENDENT

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s