ISIS merr përgjegjësinë ndaj sulmit terrorist në Vienë

Terroristi shqiptarë Kujtim Fejzullai

ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin terrorist në Vienë, që ka vitkima dhe më shumë 20 të plagosur.
Mediat ndërkombëtare, se ISIS në një deklaratë ka thënë se vrasjet dhe plagosjet janë bërë nga një “ushtar i kalifatit”.
Vrasësi kryesor Kujtim Fejzullai, i cili u qëllua për vdekje nga policia gjatë sulmit të së hënës, ishte natër i ISIS prej disa vitesh.
Po ashtu shqiptari nga Maqedonia e Veriut në disa postime në Instagram disa orë para sulmit, kishte shprehur besnikërinë ndaj organizatën islamike ISIS.
20-vjeçari u burgos vitin e kaluar për përpjekjen për t’u bashkuar me grupin në Siri, por u lirua në dhjetor të vitit dhe mashtroi autoritetet duke respektuar një program deradikalizimi.

MEDIA INDEPENDENT

Un commentaire

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s