Nice, Francë: akti terrorist islamik, reagon Le Pene, Hollande dhe Sarcozy

Bazilika e Notre-Dame, Nice

Një sulm me thikë ndodhi këtë mëngjes, në qendër të qytetit, në bazilikën e Notre-Dame. Sulmuesi u neutralizua nga policia.

Një sulm me thikë u krye këtë të enjte në mëngjes rreth orës 9 të mëngjesit në Nisë, pranë bazilikës Notre-Dame de l’Assomption. Një burrë sulmoi disa njerëz me thika, duke vrarë të paktën 3 dhe duke plagosur disa të tjerë.
Sulmi ndodhi brenda në Kishë.
10 minuta pas incidentit, autori u neutralizua nga plumbat e policisë. I plagosur rëndë, ai u dërgua në spital. Një operacion policor është ende në proçes. Në Twitter, policia kombëtare u kërkon njerëzve të Nicës që të shmangin zonën, ndërsa Kryetari i qytetit Christian Estrosi « konfirmon se gjithçka ishte një sulm terrorist ».
Prokuroria kombëtare kundër terrorizmit u kap. Një hetim flagrant është hapur për vrasje në lidhje me një ndërmarrje terroriste dhe shoqatë kriminale terroriste. Hetimi iu besua Drejtorisë Qendrore të Policisë Gjyqësore dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë së Brendshme. Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin aktualisht po kryeson një takim krize nga Beauvau.
Ndiqni fillin e ngjarjeve
10:25 – Emmanuel Macron duhet të shkojë në 10:30 në njësinë e krizës të ngritur në Ministrinë e Brendshme.
10:31 – Një raport i ri tregon tre të vdekur, përfshirë një grua me një therje dhe një burrë brenda bazilikës. Një grua e tretë e plagosur rëndë e cila u strehua në një kafene përballë kishës e cila vdiq nga plagët e saj.
10:35 – Kryetari i Komunës së Nicës Christian Estrosi pohoi se « gjithçka duhet bërë » për të shkatërruar përfundimisht Islamo-fashizmin « .
10:48 – Marine Le Pen ka reaguar nga Asambleja Kombëtare: « Terrorizmi është arma e ideologjisë islamike, ne duhet me çdo kusht të kuptojmë se është një ideologji që po bën luftë me ne. ato duhet të hiqen nga rruga e dëmit ligjor, falë shtetit të së drejtës, falë legjislacionit specifik që do të miratohej këtu në Asamblenë Kombëtare, por ne nuk mendojmë se qeveria është bërë e vetëdijshme për këtë situata « .
10.55 e mëngjesit – Në llogarinë e tij në Facebook, Christian Estrosi tregoi se rojtari i bazilikës Notre-Dame ishte një nga dy personat e vrarë në kishë. Ai gjithashtu tha se foli me Emmanuel Macron në telefon. Kreu i Shtetit do të jetë atje në mesditë.
11:17 – Christian Estrosi kërkon që « të gjitha kishat të vendosen nën mbikëqyrje ose të mbyllen, si dhe të gjitha vendet e tjera të adhurimit në qytet ».
11:35 – Disa minuta pas sulmit, Presidenti i Konferencës së Ipeshkvijve të Francës postoi në Facebook « dhembshurinë dhe lutjet e tij për ata të vrarë ose të plagosur për të dashurit e tyre ».
12:00 – Pritet reagimi i Presidentit të Francës Emmanuel Macron.

MEDIA INDEPENDENT

Un commentaire

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s