Ndaj aktit barbar, reagon deputeti Francez dhe Presidenti i Associationit Shqiptar

Jordan Bandella, djali Agustin i dhunuar barbarisht dhe Leon Molla

Në qytetin e Lyonit të Francës ka ndodhur një akt barbar ndaj një të riu i cili është sulmuar nga një grup bandash duke e goditur mizorisht.
Sipas mjekëve i riu është akoma në gjendje të rëndë shëndetësore.
Për këtë ngjarje ka reaguar menjëherë Jordan Bandella, deputet francez në Parlamentin Europian që vjen nga partia Rassemblement National e Marine Le Pene.
Po për këtë ngjarje ka qenë reagimi i menjëhershëm i Leon Mollës President i « Royaume du Soleil » dhe njëkohësisht Kryetar i PLL për Francën.
Mes tij dhe deputetit prej kohësh kanë mardhënje të mira, por politikisht janë me pole të kundërta.

Më poshtë po publikojmë deklaratat e tyre publike:

JORDAN BANDELLA
« Ky i ri quhet Augustin.
Ai u dhunua egërsisht në Lyon të Premten në mbrëmje, pasi mbrojti me guxim gratë viktima të ngacmimit.
Ai është akoma i shtruar në spital.
Augustin mund të jetë djali juaj, vëllai juaj, miku juaj …
Augustin është gjithashtu jeta e përditshme e miliona francezëve që i nënshtrohen ligjit të këtyre bandave.
Unë i jap mbështetjen time të plotë. Lodhur! »

LEON MOLLA
« Ngjarja e ndodhur në Lyon ndaj të riut më ka prekur thellësisht.
Rezistenca e tij duhet admiruar, sepse ai ka mbrojtur vlerat njerëzore nga grupe emigrantësh të cilët akoma nuk janë integruar në jetën franceze.
Si President Associationi për komunitetin shqiptar që më ka besuar këtë detyrë qeveria franceze, poashtu dhe si kryetar i një force politike nacionaliste shqiptare që përfaqësoi në Francë, reagoi ashpër ndaj këtij akti barbar.
Donëse akte të tilla kanë ndodhur dhe nga komuniteti Shqiptarë, unë përsonalisht kërkoi ndjesë publike për të gjitha aktet e kundraligjëshme që mund të kenë bërë emigrantët Shqiptarë në territorin e Francës.
Besoi dhe shpresoi që komuniteti Shqiptarë këtu do të jetë një shembull i mirë për mbarë opinionin Francez, ose në të kundërt për të gjithë problematikët duket të merren masa shtërnguese deri në dëbimin e tyre nga territori i Francës.
Agustinit i uroj shërim të shpejtë dhe shpresoi të mos kemi më raste të tilla »

MEDIA INDEPENDENT

Un commentaire

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s