Nuk na fliste askush, jetonim sikur të ishim të vetëm

Kujtim Cekani, Gjermani

Kur isha fëmijë në fshat nuk na fliste askush, jetonim sikur të ishim të vetëm, kurrë ma kurrë nuk kisha hyrë ndonjëherë në shtëpitë e komshinjëve, në shkollë na trajtonin si mos më keq, kur bënin betimin në mëngjez atë të famshin me grushtin lart na nxirrnin nga rrjeshti dhe na largonin disa metra, kurrë nuk e vumë shallin e kuq në qafë, atëher e jemi vuajtur shumë që të jem i sinqertë, por dalë nga dalë kuptova dhe isha krenar.
Kurr skemi patur TV, Shumë rrallë me pat rastësis të shikoja TV në kohën e komunizmit, por shumë nga ata të klases time kishin, kishin TV edhe Mësuesit.
Filmat e asaj kohe dihet si ishin, propaganda komuniste, ballistët, prefekti Qazim Mulleti, Sali Protopapa… etj.
Rrija gjithmonë në fund të klasës afër dollapeve me libra duke përfituar nga rasti merrja libra dhe i lexoja, ishte gjithë lumturija ime e kësaj bote.
Vinte Mësuesi në klasë, Kush e pa filmin të Djelën, Disa ngrinin dorën, unë, unë, unë thoshnin disa.
Mësuesi Vazhdonte, kështu ishin Armiqtë si Sali Protopa, Ballistët kështu e ballistët ashtu.
E herën tjetër fliste për Qazim Mulletin, ku thoshte që një analfabet e i pashkollë ishte Prefekt i Tiranës, e herën tjetër na tregonte për Ahmet Zogun që shkonte me Kalë dhe ju ripte taksat popullit.
Sa herë që shikonte filmat e artistëve komuniste i bënte temë diskutimi në klasë dhe kur citonte armiqtë e popullit një fashë e ftohtë apo e nxehtë më kalonte nëpër trup, isha i vetmi armik në klasë dhe sytë e tyre ishin të gjithë tek Unë.
Kujt i shkonte mendja që mbas 30 viteve aty ku gatuheshin gjellët e shplarjes së trurit të Shqitarëve do ti suleshin po ata komunistët për ta prishur, dhe kujt i shkonte ndërmend që shumë nga Ne do të mashtroheshim nga këta palo të djathtë që veç u tallen me Ne për 30 vjet me radhë.
Këta janë ata që kanë mbajtur gjallë artin e Realizmit Socialit.
Që kanë bërë humor me njerzit më të Nderuar të Kombi, Unë do ti citoja me Emrin Plehrat e Shqipërisë, ndoshta dhe më keq, sepse këta kanë bërë shpërlarje Truri dhe dëmin që kanë bërë është thuajse i parekuperueshëm.
Ndjes Per ndonje qe ka kerkuar falje per krimet e Kryera.

Nga: Kujtim Cekani
MEDIA INDEPENDENT

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s