Kuvendi i Kosovës rrëzon qeverinë e Albin Kurtit

Ish Kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim në natën e së mërkurës në Kuvendin e Kosovës është votuar mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti.
Kjo do të njihet si qeverisja më jetëshkurtër në historinë e Kosovës ku më shumë kohë është dashur pajtimi mes kreut të LDK-së Isa Mustafës dhe Albin Kurtit për të formuar qeverinë se sa kanë qëndruar në pushtet.
Një vendim i tillë vjen në kohën kur debati i brendshëm politik është në tensione të larta ndërkoohë që presioni ndërkombëtar ka qenë i vazhdueshëm për heqjen e taksës ndaj Serbisë.
Një votim masiv i tillë tregon se Kurti i ka zero shanset për të krijuar një qeveri në koalicione të reja, ndërsa gjithçka është kthyer në start ku në varësi të lëvizjeve të fundit, me sa duket Isa Mustafa ëndërron sërish të marrë detyrën e shefit të qevrisë duke ‘puthur’ aty ku ka ‘pështyrë’, PAN-in.
Kundër kanë qenë 29 deputetët e LVV-së dhe tre të LDK-së, Vjosa Osmani, Haxhi Avdyli dhe Ardian Shala.

Nga: (F.Gj/FaxWeb.Al)
MEDIA INDEPENDENT

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s