Francë: 89 të vdekur dhe 1. 404 të prekur brenda ditës nga pandemia koronavirus

Në Francë, 89 vdekje të reja u regjistruan të Mërkurën, dita më vdekjeprurëse nga fillimi i kësaj epidemie, duke sjellë numrin e vdekjeve në 264 njerëz që vdiqën nga Covid-19.

Në Francë, 89 vdekje të reja janë regjistruar në 24 orët e kaluara, duke sjellë numrin e vdekjeve në 264 njerëz që vdiqën nga koronavirusi i ri.
Ndërsa 9. 134 raste të kontaminimit janë konfirmuar, 1. 404 më shumë se një ditë më parë.
Gjatë një vizite në Institutin Pasteur, Emmanuel Macron shprehu keqardhje dhe tha se shumë francezë morën masa të kufizimit « lehtësisht ».
Këtë të enjte në mëngjes, u regjistruan 9020 vdekje, shumica në Evropë (4134) dhe Azi (3416), përqendrimi fillestar i infeksionit.
Italia po paguan çmimin më të rëndë në Kontinentin e Vjetër duke iu afruar pragut të 3. 000 të vdekurve, ndërsa « kulmi » i epidemisë ende nuk duket se është arritur.
Kreu i qeverisë vendosi të zgjasë masat e kontrollit përtej 3 prillit.

MEDIA INDEPENDENT

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s