Francë/Emmanuel Macron: « Ne jemi në luftë », 148 të vdekur dhe mbi 6.600 të infektuar

Deri tani 6.600 francezë të infektuar, 148 të vdekur dhe më shumë se 400 njerëz në kujdesin intensiv, Franca po përgatitet për mbylljen e të paktën 15 ditëve për të frenuar epideminë.
Emmanuel Macron, i cili mori pjesë në një Këshill të Mbrojtjes këtë mesditë të hënën, njoftoi shtyrjen e raundit të dytë të zgjedhjeve komunale dhe një përforcim të kufizimeve të udhëtimit nga nesër mesdita.
« Ne jemi në luftë, » tha presidenti, i cili bëri thirrje për unitet kombëtar kundër epidemisë.
Ai gjithashtu kundërshtoi mosrespektimin e rregullave të kontrollit, dhe deklaroi se çdo shkelje e masave të reja do të ndëshkohej.
Mbrëmjen e së hënës, Public Health France numëron 6633 ndotje dhe 148 vdekje.
Kufijtë e Bashkimit Evropian gjithashtu do të mbyllen, siç kishte sugjeruar Komisioni Evropian.
Për disa ditë, Evropa është konsideruar si « epiqendra e re » e koronavirusit sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH).

MEDIA INDEPENDENT

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s