Macron hap dyert për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për pranimin në BE

Presidenti francez Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të Shtunën se ai do të lejojë që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të fillojnë bisedimet për anëtarësimin në Bashkimin Evropian nëse ekzekutivi i bllokut u jep atyre një vlerësim pozitiv muajin tjetër.
Komentet e Macron në Konferencën e Sigurisë në Mynih të vendosur për t’i dhënë fund ngrirjes së tij të përparimit të dy vendeve të Ballkanit drejt anëtarësimit në BE dhe sigurimin e liderëve të tjerë evropianë se Franca ende e mbështet zgjerimin e bllokut për anëtarët e rinj.
« Ne jemi në pritje të raportit (Komisioni Evropian) në Mars … në varësi të kësaj, nëse rezultatet janë pozitive dhe vendoset besimi, atëherë ne duhet të jemi në gjendje të hapim negociatat, » i tha Macron konferencës.
Macron kishte refuzuar të aprovonte fillimin e të ashtuquajturave negociata të pranimit në një samit në tetor, duke thënë se procesi i pranimit të anëtarëve të rinj duhej të ndryshonte. Një ministër francez e quajti procesin e pranimit një “Opera pa fund”.
Të shqetësuar nga ndikimi kinez dhe rus në gjashtë shtetet që aspirojnë të anëtarësohen në bllok – Serbia, Kosova, Mali i Zi, Shqipëria, Bosnja dhe Maqedonia e Veriut – Gjermania dhe Komisioni Evropian thanë që Macron ishte i gabuar për t’i bllokuar ato.
Këtë muaj, Komisioni sugjeroi reforma në procesin e pranimit përgjatë linjave të një propozimi francez të bërë në nëntor, duke u dhënë qeverive të BE më shumë fjalë dhe duke e bërë më të lehtë ndalimin ose rivendosjen e negociatave dhe ngrirjen e fondeve.
Zhvendosja e Macron përbën fazën e pëlqimit të 27 qeverive të BE-së përpara një samiti BE-Ballkan në Zagreb në muajn maj. Danimarka dhe Hollanda, të cilët mbështetën pozicionin e Macron vitin e kaluar, pritet të heqin rezistencën e tyre, thanë diplomatët e BE për Reuters.
Franca dhe aleatët e saj janë të shqetësuar për aftësinë e BE-së për të sjellë një rajon të dëmtuar nga luftërat etnike në vitet 1990 dhe duke luftuar me krimin dhe korrupsionin, me ankth për të mos përsëritur atë që ata besojnë se ishte aderimi i nxituar i Rumanisë dhe Bullgarisë në 2007. Bisedimet e anëtarësimit, një herë në vazhdim, do të duhen vite.
Macron paralajmëroi gjithashtu se e ashtuquajtura zgjerimi i BE nuk ishte një zgjidhje për vështirësitë e bllokut për të folur me një zë dhe se më shumë anëtarë gjithashtu nënkuptonin nevojën për një buxhet më të madh të BE, diçka që anëtarët e BE-së veriore hedhin poshtë.
« Nuk funksionon në 27 (anëtarë të BE), kështu që mendoni se do të funksionojë nëse jemi 32 ose 33? Ne nuk jemi koherent,” tha Macron.
« Strategjia e nënkuptuar është që ne mendojmë për Evropën si një treg të madh … por jo një fuqi politike me preferenca kolektive dhe një minimum konvergjence. »

Nga: Reuters
MEDIA INDEPENDENT

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s