HISTORIA E TËRMETEVE, TRE HERË DURRËSI U BË RRAFSH ME TOKËN

Që nga kohërat e lashta Shqipëria është goditur nga tërmete të fuqishme dhe për këtë shkak tre herë qyteti i lashtë i Durrësit është përmbytur totalisht.
Dosjet e Vatikanit flasin shumë rreth tërmeteve në Durrës të cilat e shkatërruan plotësisht qytetin, u përmbyt dhe vdiçën pothuajse të gjithë banorët, me gjithë këtë fatkeqësi që e preku qytetin e lashtë, përsëri u rindërtua dhe sipas historisë së lashtë, qyteti i Durrësit të sotëm është mbi tre gërmadhat e qyteteve që u ndërtuan, por fatkeqësisht u shkatërruan plotësisht nga tërmetet e atyre kohëve.

Apolonia ka kaluar tërmetin më të fuqishem – 12 km nga Fieri i sotëm – regjistruar në vitin 217 pas Krishtit, në Dyrrachium, Durrësi i sotëm, tërmete të forta u regjistruan në vitin 334 pas Krishtit dhe në vitin 506 pas Krishtit, si dhe në vitin 1273. Në të njëjtën kohë përmenden edhe tërmetet e Butrintit në vitin 1153 dhe atë të Krujës në vitin 1617.
Nga studimet e kryera deri më tani, duket se në Shqipëri gjatë shekullit XIX u raportuan 77 tërmete me madhësi 7.0

12 Tetor 1851
Një tërmet i fuqishëm me madhësi 6.6 në shkallën Rihter, nga intensiteti i 11-të i shkallës Mercalli – duke marrë parasysh që shkalla maksimale e kësaj shkalle është e 12-të – godet qytetin e Vlorës në orën 7.00 të mëngjesit. I gjithë qyteti mesjetar u rrënua në tokë, përveç Xhamisë Muradie. Kishte qindra viktima dhe pati një braktisje masive nga qytetarët nga qyteti antik.
Dridhjet u ndjenë edhe në Berat, ku pati 400 vdekje dhe shkatërrim të qindra shtëpive.

Korrik-gusht 1855
Shkodra paralajmëroi për tërmete të fuqishme që shkatërroi fshatra të tëra në zonat ngjitur si Bushat, Juban, Kozmaç, Vau i Dejës, Karme, Dushan, Toplane dhe Bruç. Tërmeti shkaktoi çarje të mëdha në tokë.

22 Dhjetor 1919
Leskovik-Konice. U regjistrua një tërmet me madhësi 6.1 në shkallën Rihter. Shtëpi të shumta u shkatërruan në kufirin shqiptar dhe po kështu ato në fshatrat ngjitur Greke Isboros, Belthonsi dhe Kapaztiko. I gjithë rajoni u shkatërrua. Nuk ka të dhëna për viktimat.

18 dhjetor 1920
Gjithsej 173 shtëpi u shkatërruan në Elbasan dhe dhjetëra njerëz u plagosën. Pasojat e tërmetit me epiqendrën e tij në Elbasan, u ndie edhe në Peqin, në të cilin humbën jetën 14 persona dhe 300 të tjerë u plagosën.

30 Mars 1921
Nuk ka të dhëna për viktimat, por dhjetëra shtëpi u shkatërruan në Peshkopi dhe Dibër (Maqedoni).

27 gusht 1948
Shkodra poshtë u trondit nga tërmeti me madhësi 5.5. Pati dëmtime serioze në shtratin e lumit Buna dhe në vetë qytetin e Shkodrës. Dëmi më i madh është regjistruar në Trush, me 1 të vdekur dhe 27 të plagosur. Dëmtimi i objekteve u verifikua edhe në Oblike dhe Barbullush.

1 Shtator 1959
Shkatërrimi për në Lushnjë, Fier, Rrogozhinë, Peqin, Kuçovë dhe Berat. Në total, 944 shtëpi u shkatërruan, veçanërisht në Karbunarë, Lushnjë. Dëmtime të mëdha në objektet industriale, shkollat, spitalet dhe objektet kulturore. Çarje në tokë bujqësore.

30 nëntor 1967
Librazhd-Dibër, me madhësi 6.6. Dëmtime të mëdha në 13 lokacione dhe 177 fshatra. Së bashku me Maqedoninë, të tronditur nga tërmeti, janë regjistruar 6.336 ndërtesa të dëmtuara, 12 të vdekur dhe 174 të plagosur.

15 Prill 1979
Një tërmet me madhësi 8.0 goditi Scutari duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha. 40 persona humbën jetën në zonën Shkodër- Lezhë. Janë dëmtuar 17,118 banesa dhe objekte socio-kulturore.

9 janar 1988
Tronditje të forta dhe të shpeshta janë ndjerë në Tiranë, me dëme sidomos në fshatrat ngjitur me kryeqytetin, Arbanë dhe Petrelë.

Qershor 2019
Tërmetet e fuqishëm u regjistruan në fshatin Floq të Corizës, Korçë, ku shumë shtëpi u shpallën të pabanueshme dhe pati edhe lëndime.

26 Nëntor 2019
Një tërmet i ri i fortë (aktualisht raportuar me një magnitudë 6.4) goditi përsëri Shqipërinë në 3.55 të mëngjesit. Epiqendra është rreth 10 kilometra nga Durrësi dhe 31 kilometra nga Tirana.

MEDIA INDEPENDENT

Votre commentaire

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l’aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l’aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l’aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s